Mașina dvs.
Resetare
  • Accesorii Universale
  • brand iconAcura
  • brand iconAlfa Romeo
  • Avatr
  • brand iconAudi
  • brand iconBMW
  • brand iconBentley
  • brand iconBrilliance
  • brand iconBugatti
  • brand iconBuick
  • brand iconBYD
  • brand iconChangan
  • brand iconCadillac
  • brand iconChery
  • brand iconChevrolet
  • brand iconChrysler
  • brand iconCitroen
  • Cowin
  • brand iconCupra
  • brand iconDAF
  • brand iconDacia
  • brand iconDaewoo
  • brand iconDaihatsu
  • Denza
  • brand iconDongfeng
  • brand iconDatsun
  • brand iconDodge
  • brand iconDS Automobiles
  • brand iconFAW
  • brand iconFerrari
  • brand iconFiat
  • brand iconFisker
  • brand iconFord
  • brand iconGAC Motor (Trumpchi)
  • brand iconGeely
  • brand iconGenesis
  • brand iconGreat Wall
  • brand iconGMC
  • brand iconHonda
  • brand iconHongqi
  • brand iconHyundai
  • brand iconHummer
  • brand iconJAC
  • brand iconJaguar
  • brand iconJeep
  • brand iconJetour
  • brand iconInfiniti
  • brand iconIsuzu
  • brand iconIveco
  • brand iconKIA
  • brand iconLamborghini
  • brand iconLada
  • brand iconLancia
  • brand iconLandRover
  • brand iconLeapmotor
  • Leopaard
  • brand iconLexus
  • brand iconLi Auto
  • brand iconLifan
  • brand iconLincoln
  • brand iconLotus
  • brand iconLucid
  • brand iconMAN
  • brand iconMaserati
  • brand iconMazda
  • brand iconMcLaren
  • brand iconMG
  • brand iconMercedes-Benz
  • brand iconMitsubishi
  • brand iconMini
  • Moskvich
  • brand iconNissan
  • brand iconOpel
  • brand iconPeugeot
  • brand iconPolestar
  • brand iconPorsche
  • brand iconRivian
  • RAVON
  • brand iconRenault
  • brand iconRolls-Royce
  • brand iconSaab
  • brand iconScania
  • brand iconSinotruk
  • brand iconSeat
  • brand iconSkoda
  • Skywell
  • brand iconSmart
  • brand iconSsangYong
  • StreetScooter
  • brand iconSubaru
  • brand iconSuzuki
  • brand iconTesla
  • brand iconToyota
  • brand iconVolkswagen
  • brand iconVolvo
  • brand iconVolga
  • brand iconXiaomi
  • brand iconXpeng
  • brand iconWuling
  • brand iconZeekr
  • brand iconGAZ
  • brand iconUAZ
Categorie
Afișează produse

Test BMW X6 G06: SUV coupe cu un caracter puternic

BMW X6 G06 este un SUV coupe cu personalitate, cu un xDrive40i rapid, interior premium si design expresiv. Trecem in revista avantajele, compromisurile si versiunile.
Test BMW X6 G06: SUV coupe cu un caracter puternic Fotografie 1

BMW X6 G06 este alegerea pentru cei carora nu le ajunge doar un crossover premium mare. Ofera aproape toata baza tehnica a lui X5, dar cu un plafon mai jos, o pozitie la volan mai expresiva si o imagine vizibil mai emotionala. Dupa actualizarea din 2024, modelul a devenit mai modern la exterior si mai puternic in versiunea de baza pe benzina, dar esenta lui nu s-a schimbat: X6 nu se cumpara pentru maximum de practicitate, ci pentru combinatia dintre viteza, liniste in mers si caracter.

In acelasi timp, nu este un raspuns universal pentru toate sarcinile. Daca ai nevoie de cel mai bun spatiu pe randul doi, de cel mai comod portbagaj si de o vizibilitate mai buna, X5 este mai logic. Daca insa vrei un crossover mare pe care e placut sa-l conduci zilnic chiar tu, X6 G06 nimereste exact tinta.

Modelul si locul sau pe piata

BMW X6 G06 joaca in nisa coupe-crossoverelor din clasa business. Concurentii directi sunt modele precum Mercedes-Benz GLE Coupe, Audi Q8 si Porsche Cayenne Coupe. In practica, X6 sta intre un crossover de familie rational si o masina orientata spre sofer pentru drumurile zilnice: nu este la fel de utilitar ca SUV-urile clasice, dar ofera o senzatie mai puternica de coeziune si temperament rutier.

Cui i se potriveste: soferului care merge des singur sau in doi, apreciaza raspunsul rapid, linistea in habitaclu, tractiunea buna pe autostrada si nu vrea sa treaca la un sedan. Cui nu prea: unei familii care transporta regulat trei pasageri in spate, mult bagaj voluminos sau pur si simplu nu este pregatita sa accepte compromisuri de dragul formei caroseriei.

Generatii si istoria modelului

X6 nu mai este de mult un experiment, ci un format separat, stabil, in gama BMW. In acest timp, modelul a trecut prin trei generatii, iar G06 a devenit cel mai matur ca echilibru intre design, tehnica si utilizarea de zi cu zi.

GeneratieAnii de productieCaracteristica-cheie
E712008–2014Primul X6, care a fixat formatul de coupe-crossover
F162014–2019Evolutia ideii, cu un interior si o tehnica mai moderne
G06din 2019A treia generatie; in anul de model 2024 a primit facelift

Actualizarea din 2024 a adus faruri si stopuri noi, bare modificate, alta grafica a grilei si multimedia actualizata. Pentru cumparator, asta conteaza nu doar vizual: dupa restyling s-au schimbat unele elemente de design exterior, iar la alegerea accesoriilor si a pieselor de caroserie anul masinii trebuie verificat cu atentie.

Motorizari si transmisii

Pentru X6 G06 actual, logica este simpla: toate versiunile vin cu tractiune integrala xDrive si un automat cu 8 trepte, iar alegerea se reduce la cat cuplu, consum si emotie iti trebuie. Gama de motoare depinde de piata: dieselul xDrive30d nu este prezent peste tot, iar valorile de putere si acceleratie pot diferi usor in materialele oficiale din diferite tari.

VersiuneMotorPutere si cupluTransmisieRepere pentru dinamica si consum
xDrive40i3,0 l, benzina, 6 cilindri in linie, mild hybrid 48 V381 CP, 540 N·m totalautomat cu 8 trepte, tractiune integrala0–100 km/h in 5,2–5,4 s in functie de piata; circa 9,3 l/100 km WLTP
xDrive30d3,0 l, diesel, 6 cilindri in linie, mild hybrid 48 V298 CP, 670 N·mautomat cu 8 trepte, tractiune integrala0–100 km/h in 6,1 s; circa 7,7 l/100 km WLTP
M60i xDrive4,4 l, V8 benzina, mild hybrid 48 V530 CP, 750 N·mautomat cu 8 trepte, tractiune integrala0–100 km/h in 4,2–4,3 s; aproximativ 11,4–11,9 l/100 km WLTP

Cel mai bun echilibru pentru majoritatea este xDrive40i: este deja foarte rapid, dar nu apasa bugetul de combustibil ca un V8. M60i este pentru cei care stiu sigur de ce le trebuie 530 CP si sunt gata sa plateasca nu doar la casa, ci si la pompa. xDrive30d este cel mai interesant pentru rulaje lungi pe autostrada, unde cuplul diesel si consumul mai mic se simt zi de zi.

Caroserie, dimensiuni si sasiu

Ca dimensiuni, X6 este un crossover mare in toata regula: 4960 mm lungime, 2004 mm latime, 1700 mm inaltime, ampatament 2975 mm. Dar din cauza plafonului plonjat si a formei partii din spate, pare mai jos si mai „strans” decat este in realitate. Asta e bine pentru senzatia la volan si mai putin bine pentru randul din spate si geometria portbagajului.

ParametruValoare
Dimensiuni4960 × 2004 × 1700 mm
Ampatament2975 mm
Garda la sol216 mm
Unghi de atac / degajare25,1° / 21,7°
Adancime de vad500 mm
Portbagaj580–1530 l
Remorcare remorca franatapana la 3500 kg
Rezervor combustibil80–83 l in functie de versiune

Sasiul la X6 este reglat astfel incat masina sa nu para greoaie. Este confortabila pe autostrada, stabila la viteza si, in acelasi timp, raspunde cu placere la volan pentru clasa ei. Rezerva off-road este reala, dar nu trebuie confundata cu off-road dedicat: garda la sol si geometria sunt suficiente pentru drumuri proaste, drumuri de pamant, zapada si iesiri spre apa, dar nu pentru trasee grele cu diagonale constante si pietre.

Interior, confort si siguranta

Interiorul lui X6 G06 este unul dintre punctele lui forte. Calitatea materialelor, linistea la viteza de croaziera, pozitia comoda in fata si senzatia generala de obiect scump sunt cu adevarat la nivel de clasa. Dupa actualizare, multimedia arata mai moderna, dar logica meniului nu place tuturor: sunt multe functii, iar unele setari trebuie cautate mai adanc decat ti-ai dori.

La capitolul siguranta, pachetul este puternic: avertizare de coliziune, franare automata de urgenta, monitorizare unghi mort, alertare trafic transversal spate, asistenti de parcare si ajutor la manevrare cu remorca. La cumpararea unei masini 2024–2025, merita verificata separat efectuarea campaniilor de service pe VIN-ul concret, deoarece pe o parte dintre masini au existat imbunatatiri tehnice.

Utilizare de zi cu zi

In viata reala, X6 este placut atunci cand este folosit conform destinatiei: autostrada, oras, deplasari rapide intre orase, calatorii in doi sau cu familia fara a incarca excesiv habitaclul. Portbagajul de 580 l este suficient pentru rutina zilnica si pentru concediu, dar forma deschiderii este mai putin comoda decat la X5. Din cauza liniei joase a plafonului, vizibilitatea spre spate si senzatia de spatiu pe randul doi sunt si ele mai modeste.

xDrive40i pare cel mai putin compromis atat la consum, cat si la cuplu. Pentru el, valorile oficiale de eficienta sunt moderate, iar in calatoriile reale pe autostrada poti obtine cifre foarte linistite pentru un astfel de format. M60i este mult mai emotional, dar si vizibil mai scump la utilizare. Daca pe primul loc sunt rulajele mari, merita luat in calcul dieselul xDrive30d acolo unde este disponibil.

Puncte forte si puncte slabe

Cel mai onest adevar despre X6 este simplu: nu este cel mai comod din segment, dar este foarte convingator acolo unde emotia conteaza la fel de mult ca practica.

Ce primeste proprietarulPlusuriMinusuri
DinamicaChiar si xDrive40i de baza merge rapid si usorM60i te ispiteste, dar vine cu costuri mari
InteriorLiniste, materiale bune, senzatie puternica de clasaMultimedia poate obosi prin complexitatea meniului
PracticitatePortbagaj 580–1530 l, 5 locuri, remorcare pana la 3500 kgMai putin spatiu in spate si portbagaj mai putin comod decat la X5
Caroserie si pozitie la volanSilueta expresiva si senzatie stransa la volanVizibilitate mai slaba spre spate din cauza formei caroseriei
Detinere zilnicaTine bine autostrada, potrivit pentru drumuri lungiRotile late, anvelopele scumpe si accesoriile cresc bugetul de intretinere

Din perspectiva proprietarului, cea mai puternica impresie o da chiar combinatia: o masina mare care nu pare neindemanatica. Cele mai dese nemultumiri nu tin de fiabilitate ca atare, ci de faptul ca X6 sacrifica deliberat o parte din confortul practic de dragul aspectului si al pozitiei la volan.

Tuning si accesorii

Pentru X6 G06, cea mai rationala cale de tuning este sa nu incepi cu decor zgomotos, ci sa acoperi mai intai partea practica. Daca vorbim despre o masina dupa restyling, merita verificata compatibilitatea pieselor cu actualizarea din 2024, deoarece barele modificate si unele elemente de exterior influenteaza selectia.

Ce merita vazut pentru acest model

  • Covorase — prima achizitie pentru o masina de zi cu zi cu interior scump, mai ales daca merge des in oras si iarna.
  • Aparatori de noroi — utile la rotile late, cand vrei mai putin nisip, apa si murdarie pe usi si praguri.
  • Ca al doilea pas, are sens sa te uiti la protectii pentru bara spate, elemente tip lip sau difuzoare, daca vrei sa accentuezi forma caroseriei fara interventii grosiere.

In cazul lui X6, accesoriile au sens atunci cand fie protejeaza caroseria si interiorul, fie intaresc discret imaginea din fabrica. Masina este oricum suficient de expresiva, asa ca excesul de detalii decorative de multe ori functioneaza mai slab decat o selectie rezervata si functionala.

Concluzie

BMW X6 G06 este o optiune puternica pentru cei care vor un crossover premium mare nu ca „tehnica de uz casnic”, ci ca masina zilnica cu caracter. Cea mai universala pare versiunea xDrive40i, dieselul are sens pentru rulaje mari, iar M60i este pentru cei care sunt cu adevarat pregatiti sa plateasca pentru V8 nu doar la achizitie. Daca insa prioritatea este spatiul, vizibilitatea si maximum de rationalitate, X5 va fi mai logic. Acest material se bazeaza pe experienta reala de selectie, pe practica si pe scenarii reale de utilizare, nu pe impresii abstracte de catalog.

Avantaje și dezavantaje

  • Chiar și xDrive40i de bază oferă deja o dinamică foarte vioaie, astfel încât X6 nu pare lent sau greu în utilizarea de zi cu zi. Pentru majoritatea, acest plus de putere este suficient fără a trece la un V8 scump.

  • Interiorul este cu adevărat puternic ca impresie de calitate: materiale bune, liniște la viteza de croazieră și o poziție comodă la volan în față. Asta face ca drumurile lungi să fie mai puțin obositoare.

  • Modelul se comportă bine pe autostradă și nu pare masiv, în ciuda dimensiunilor mari. Direcția și echilibrul general se potrivesc celor care conduc des singuri sau în doi.

  • Portbagajul de 580–1530 l și capacitatea de tractare de până la 3500 kg fac ca X6 să fie potrivit nu doar pentru drumuri urbane, ci și pentru călătorii și transportul unei remorci. Pentru un crossover mare, acesta este un plus practic.

  • Tracțiunea integrală xDrive, cutia automată în 8 trepte și garda la sol de 216 mm oferă un rezervor normal de resurse pentru drumuri proaste, zăpadă și drumuri de pământ. Nu este un off-road, dar pentru condiții dificile de zi cu zi posibilitățile sunt suficiente.

  • Din cauza plafonului înclinat și a formei caroseriei, al doilea rând este vizibil mai puțin spațios decât la X5. Dacă transportați des pasageri în spate, acest compromis devine rapid evident.

  • Vizibilitatea spre spate este mai slabă din cauza formei caroseriei, așa că manevrele în spații înguste sunt mai puțin comode. Acest lucru se simte mai ales în oraș și la parcare.

  • Sistemul multimedia, după actualizare, a devenit mai modern, dar meniul rămâne complicat și nu întotdeauna intuitiv. O parte din setări trebuie căutată mai adânc decât ți-ai dori.

  • Roțile late, anvelopele scumpe și accesoriile cresc costurile de întreținere. Acest lucru se referă mai ales la versiunile puternice precum M60i, care sunt și vizibil mai scumpe la combustibil.

Materialul a fost pregătit cu ajutorul instrumentelor AI pentru cercetarea temei, structurare și crearea primei schițe. Verificarea faptelor, editarea, evaluarea expertă și aprobarea finală au fost efectuate de Maksym Vasyliovych Radomskyi.

Întrebări frecvente

X6 are plafonul mai coborât, un siluetă mai emoțională și o poziție mai „de șofer”. În schimb, X5 este mai practic: are un al doilea rând mai confortabil, vizibilitate mai bună și un portbagaj mai rațional.
Cea mai echilibrată variantă din articol este numită xDrive40i. Este deja foarte rapid, dar fără costurile unui V8, așa că se potrivește pentru deplasări zilnice și autostradă.
Această versiune este cea mai interesantă pentru rulaje lungi și deplasări regulate pe autostradă. Are un cuplu mai mare și un consum mai mic decât versiunile pe benzină.
După facelift, modelul a primit faruri și stopuri noi, bare de protecție schimbate, o altă grafică a grilei și multimedia actualizată. Pentru alegerea pieselor, acest lucru este important, deoarece o parte dintre elemente diferă de mașina pre-facelift.
Portbagajul lui are 580–1530 l, iar tractarea unei remorci cu frână este posibilă până la 3500 kg. Dar, din cauza plafonului înclinat, în spate este mai puțin spațiu, iar forma deschiderii portbagajului este mai puțin comodă decât la X5.
Pentru drumuri proaste, drumuri de pământ, zăpadă și ieșiri până la apă, rezerva lui va fi suficientă. Dar nu este o mașină pentru off-road greu, cu pietre și înclinări diagonale permanente.
În articol se recomandă să verifici separat îndeplinirea campaniilor de service pentru un VIN concret. Acest lucru este deosebit de important pentru mașinile de după actualizare, unde ar fi putut exista îmbunătățiri tehnice.
În primul rând, covorașele și bavetele anti-stropire, deoarece ele protejează interiorul și caroseria scumpe în exploatarea de zi cu zi. Apoi poți lua în considerare ornamentele sau elementele tip lip, dacă vrei să evidențiezi discret aspectul exterior.

Articole și știri despre tuning si masini

Roleta pentru bena rigida sau moale: care e mai practica zi de zi?
Roleta rigida sau moale pentru bena: ce este mai practica zi de zi? Comparam protectia, accesul la bena, pretul si confortul ca sa alegi fara sa platesti in plus.
06.07.2026
201
Carlig de remorcare pentru remorca sau suport de biciclete: ce sa iei in calcul inainte de cumparare
Carlig de remorcare pentru remorca sau suport de biciclete: cum alegi in functie de sarcina, compatibilitate si garda la sol, ca sa nu platesti in plus si sa nu gresesti la cumparare.
22.06.2026
397
Mercedes Vito 2027: Ce stim despre noua generatie
Mercedes Vito 2027: ce se stie despre noua generatie, cand este asteptat debutul si ce versiuni diesel si electrice ale actualului W447 ofera deja un reper.
19.05.2026
5144
Ce accesorii offroad montezi prima: Bushwackers, snorkel sau praguri ranforsate
Ce accesorii offroad montezi mai intai: rock sliders, snorkel sau aparatori Bushwacker? Comparatie dupa riscuri, montaj si buget, in functie de traseul tau.
08.07.2026
233
In Ucraina a avut loc debutul oficial al noului Porsche Cayenne Electric
In Ucraina a avut loc debutul oficial al Porsche Cayenne Electric — un SUV electric cu baterie de 113 kWh, incarcare de pana la 400 kW si autonomie de pana la 653 km.
22.06.2026
204
Pachet de modificari Volkswagen Transporter T7 pentru interurban si business
Pachet de upgrade pentru Volkswagen Transporter T7 pentru drumuri intre orase si utilizare business: ce sa montezi mai intai ca sa reduci oboseala, sa faci parcarea mai usoara si sa protejez...
05.07.2026
263
Cum reduci riscul de perforare a radiatorului de pietre pe traseu
Cum reduci riscul ca o piatra sa perforeze radiatorul pe drum: cum alegi o protectie cu distanta, eviti supraincalzirea si deosebesti o perforatie de o scurgere la furtun sau la imbinare.
08.06.2026
368
Stergatoare de iarna sau all-season: cand merita costul in plus?
Lamele de stergatoare de iarna sau all-season: cand merita costul in plus? Comparam zapada, gheata si mersul pe autostrada cu utilizarea reala in oras, ca sa alegi fara sa platesti in plus.
27.05.2026
196