Hyundai IONIQ 9: prezentare, specificatii, autonomie, echipari si preturi

Materialul a fost pregătit cu ajutorul instrumentelor AI pentru cercetarea temei, structurare și crearea primei schițe. Verificarea faptelor, editarea, evaluarea expertă și aprobarea finală au fost efectuate de Maksym Vasyliovych Radomskyi.

Hyundai IONIQ 9 — cel mai mare automobil electric Hyundai: un crossover cu trei randuri, lung de 5 060 mm, pe platforma E-GMP cu o baterie de 110,3 kWh, trei versiuni de putere de 160, 226 si 315 kW si o autonomie de pana la 620 km conform WLTP. Modelul a fost prezentat pe 20 noiembrie 2024 la Los Angeles, in SUA vanzarile au inceput in mai 2025, iar in Germania comenzile s-au deschis in iulie 2025. Mai jos — caracteristicile conform datelor oficiale Hyundai, echiparile, interiorul si nuante practice pentru proprietar.

Cuprins

Ce este Hyundai IONIQ 9 si unde este produs

IONIQ 9 este varful gamei electrice IONIQ, al treilea model dupa compactul IONIQ 5 si sedanul IONIQ 6. Ampatamentul de 3 130 mm este cel mai lung dintre toate modelele Hyundai. Crossoverul este construit pe aceeasi platforma modulara E-GMP ca si ruda Kia EV9, cu suport pentru incarcare la statii de 400 si 800 V. Ca dimensiuni este apropiat de varful pe benzina Hyundai Palisade, dar are podea plata, fara tunel central.

Premiera mondiala a avut loc pe 20 noiembrie 2024 la Goldstein House din Los Angeles, publicul a vazut masina la salonul AutoMobility LA. Pentru SUA, IONIQ 9 este asamblat la noua uzina Hyundai Motor Group Metaplant America din statul Georgia — acesta este primul model complet nou pus acolo pe linia de productie (productie din primul trimestru al anului 2025).

Ce caracteristici tehnice are IONIQ 9

Bateria este aceeasi pentru toate versiunile — 110,3 kWh (NCM, sistem 610 V), diferenta este doar la motoare si la tractiune. Versiunea de baza este cu tractiune spate si un singur motor, iar celelalte doua au al doilea motor pe puntea fata si tractiune integrala cu moduri pentru zapada, noroi si nisip.

Parametru160 kW (RWD)226 kW (AWD)315 kW (Performance AWD)
Putere160 kW (218 CP)226 kW (307 CP)315 kW (428 CP)
Cuplu350 Nm605 Nm700 Nm
0–100 km/h9,4 s6,7 s5,2 s
Viteza maxima190 km/h200 km/h200 km/h
Autonomie WLTP620 km600–606 km600 km
Consum WLTP19,9 kWh/100 km20,4–20,6 kWh/100 km20,6 kWh/100 km
Masa proprie2 594–2 664 kg2 657–2 803 kg2 689–2 819 kg
Remorca cu frane1 600 kg2 500 kg2 500 kg
Portbagaj fata88 l52 l52 l

Dimensiunile sunt aceleasi pentru toate versiunile: lungime 5 060 mm, latime 1 980 mm, inaltime 1 790 mm, ampatament 3 130 mm, garda la sol 174 mm, raza de bracaj 12,48 m. Coeficientul aerodinamic este 0,27, cu oglinzi digitale — 0,26. Suspensia este McPherson in fata si multilink in spate, nu exista suspensie pneumatica si nici amortizoare adaptive. Rotile sunt de 19, 20 sau 21 inci, in functie de echipare.

Cati kilometri parcurge IONIQ 9 si cat de repede se incarca

Cea mai mare autonomie — 620 km conform WLTP — o are versiunea cu tractiune spate pe roti de 19 inci; cele cu tractiune integrala ofera in jur de 600 km. In SUA, conform ciclului EPA, versiunea de baza a primit 335 mile (≈540 km), iar Performance pe roti de 21 inci — 311 mile (≈500 km). Autonomia reala iarna va fi vizibil mai mica: la frig bateria livreaza mai putina energie, iar incalzirea unui habitaclu mare consuma mai mult.

  • Incarcare rapida in curent continuu: pana la 233 kW, 10–80 % in 24 de minute la o statie de 350 kW; la o statie de 50 kW — 109 minute.
  • Incarcare in curent alternativ: incarcator de bord de 11 kW, 10–100 % in aproximativ 10 ore de la o statie casnica Type 2.
  • Conector: in Europa — CCS2, in SUA — NACS (cel de la incarcatoarele Tesla).
  • V2L: priza in portbagaj, de la care pot fi alimentate aparate casnice.

Ce gasim in interior: scaune, consola, ecrane

Interiorul este gandit pentru 6 sau 7 locuri. Principala atractie este consola Universal Island 2.0, care se deplaseaza 190 mm inapoi, catre randul al doilea; are un compartiment superior de 5,6 l si unul inferior glisant de 12,6 l. In versiunea cu sase locuri sunt disponibile scaunele Relax (primul si al doilea rand se rabateaza cu suport pentru picioare) si scaune rotative pe randul al doilea, care in parcare pot fi intoarse cu fata spre randul al treilea.

  • Ecrane: ansamblu panoramic curbat din doua display-uri — panoul de instrumente si multimedia.
  • Audio: 8 difuzoare in standard, optional BOSE cu 14 difuzoare si sunet surround 5.1.
  • Oglinzi digitale: pe unele piete — camere in loc de oglinzi si ecrane OLED de 7 inci in usi.
  • Cheie digitala prin NFC in smartphone.
  • Asistenti: cruise control adaptiv cu functie stop, franare automata de urgenta cu recunoasterea pietonilor si biciclistilor, mentinerea benzii si rulare pe banda.

Volumul portbagajului dupa metodologia europeana VDA este de 338 l in spatele randului al treilea si pana la 2 419 l (7 locuri) sau 2 494 l (6 locuri) cu randurile al doilea si al treilea pliate. Hyundai in comunicatul global de presa ofera alte valori — 620 l si 1 323 l: este o alta metoda de masurare, astfel ca merita comparate cifrele din aceeasi sistem.

La exterior, IONIQ 9 este usor de recunoscut dupa iluminarea Parametric Pixel: mici „pixeli” in farurile si stopurile fata/spate si in partea inferioara a barelor, faruri cu proiectie cu module cubice, iluminarea manerelor usilor.

Ce echipari exista si cat costa IONIQ 9

In Germania, la inceputul vanzarilor (iulie 2025), versiunea de baza costa de la 68 500 €, cea cu tractiune integrala de 226 kW — de la 81 500 €, Performance 315 kW — de la 86 750 €. In standard — lumini LED, jante de 19 inci, reglaj electric pentru scaunele din fata, incalzire pentru primul si al doilea rand, doua ecrane de 12,3 inci.

In august 2026, Hyundai a actualizat gama pentru anul de model 2027 fara modificari tehnice: baza s-a scumpit la 70 850 €, dar a primit in standard camera 360, senzori de parcare cu franare automata, parcare de la distanta si cheie digitala 2.0. Linia Techniq a fost redenumita Centriq (de la 78 850 €), Uniq costa de la 86 100 €, iar noul varf Blackline pe baza versiunii Performance — de la 89 950 €. Interiorul cu sase locuri este disponibil doar in Uniq si Blackline.

In SUA, IONIQ 9 pentru anul de model 2026 costa de la $58 955 fara costul livrarii catre dealer ($60 555 cu acesta), iar varful Performance Calligraphy Design — aproximativ $78 000. In Marea Britanie — de la £64 995. Pe site-ul importatorului oficial Hyundai din Ucraina exista o pagina a modelului, dar preturile, la momentul octombrie 2026, nu sunt publicate acolo.

Ce sa aiba in vedere proprietarul unui IONIQ 9

Revizia periodica — o data la 30 000 km sau la 24 de luni. Masa mare (pana la 2,8 t) si anvelopele late de 255–285 mm uzeaza mai repede franele si cauciucurile decat la crossoverele mai usoare, de aceea starea anvelopelor si a jantelor merita verificata mai des. Garda la sol de 174 mm este ca la un crossover urban obisnuit, nu ca la un off-roader: pe drumuri de pamant si la borduri inalte este bine sa tineti cont de acest lucru.

Accesorii de model anume pentru IONIQ 9 inca nu exista in catalogul nostru, asa ca pentru el se potrivesc produse universale: organizatoare pentru portbagaj, rama de numar si embleme Hyundai pentru covorase. Restul produselor pentru marca sunt adunate in sectiunea tuning si accesorii Hyundai.

Livram prin Nova Poshta in toata Ucraina.

Shipping to EU

En-gros și cu amănuntul

Propriul depozit

Autentificare pe site
Кредит
Покупка частинами monobank

Опис продукту

  1. Наявність кредитної картки від Монобанку
  2. Доступний кредитний ліміт за сервісом "Покупка частинами monobank"
  3. Перший платіж буде списаний у день оформлення

Подарунки не надаються при оформленні покупки у кредит під 0,01% або при покупці частинами.

Comanda de apel
Anunță-mă când este disponibil