Toyota RAV4 2013-2018: test al unui crossover pragmatic, fara drama

Materialul a fost pregătit cu ajutorul instrumentelor AI pentru cercetarea temei, structurare și crearea primei schițe. Verificarea faptelor, editarea, evaluarea expertă și aprobarea finală au fost efectuate de Maksym Vasyliovych Radomskyi.

Toyota RAV4 2013–2018 — este a patra generatie a modelului, ales nu pentru emotii, ci pentru spatiu, mecanica simpla si utilizare zilnica previzibila. Pe scurt, este un crossover pentru cei care vor un habitaclu mare, un portbagaj ok si o fiabilitate decenta fara experimente tehnologice in exces.

In aceasta generatie au existat versiuni pe benzina cu motor de 2,5 litri, un hibrid din anul 2016, tractiune fata sau integrala si un set de sisteme de siguranta care s-a intarit vizibil spre 2018. Dar RAV4 are si puncte slabe tipice: dinamica nu foarte vioaie, zgomot pe autostrada si anumite intrebari legate de masinile timpurii.

Modelul si locul lui pe piata

RAV4 din a patra generatie acoperea clasa crossoverelor compacte de familie, fara pretentii sportive. Logica lui principala este sa transporte oameni, bagaje si lucruri pentru copii fara compromisuri constante la capitolul spatiu. In comparatie cu rivali precum Honda CR-V, masina parea adesea mai putin emotionala, dar foarte rationala.

Este o optiune buna pentru oras, suburbii si drumuri regulate pe sosea. Daca ai nevoie de un raspuns rapid la acceleratie, un habitaclu silentios si o manevrabilitate „de autoturism”, RAV4 poate parea prea calma.

Generatia si istoricul modelului

Este vorba despre a patra generatie Toyota RAV4, produsa din 2013 pana in 2018. Exact aceasta perioada formeaza baza pietei second-hand, asa ca la alegerea unei masini rulate este important sa te uiti nu doar la an, ci si la facelift, tipul de tractiune si versiunea concreta.

Un reper separat important este aparitia hibridului in anul de model 2016. Pana atunci, in gama dominau versiunile pe benzina, iar in 2018 pachetul de siguranta activa TSS-P a devenit standard pentru toate echiparile.

ParametruDate
Generatiea 4-a
Ani de productie2013–2018
HibridDin anul de model 2016
Schimbare-cheieTSS-P a devenit standard in 2018

Motorizari si transmisii

Motorul principal pe benzina — 2,5 litri, 4 cilindri DOHC 16V cu Dual VVT-i, putere 176 CP si cuplu 233 N·m. Pentru versiunile obisnuite s-a folosit automata ECT-i cu 6 trepte. Au existat, de asemenea, modificari cu tractiune fata si tractiune integrala.

Versiunea hibrida a primit un motor de 2,5 litri, 4 cilindri si 194 CP putere de sistem, plus ECVT. Pentru hibride, in 2016 AWD-i a fost standard. In practica, asta inseamna tractiune mai buna in oras si functionare mai linistita in ambuteiaje, dar fara caracter de sofer.

VersiuneMotorPutereTransmisieTractiune
Benzina2,5 l, 4 cilindri DOHC 16V, Dual VVT-i176 CPautomata ECT-i cu 6 trepteFWD sau AWD
Hibrid2,5 l, 4 cilindri194 CP de sistemECVTAWD-i

Daca ne uitam strict la tehnica, versiunile pe benzina sunt mai simple de inteles si de intretinut. Hibridul merita cand rulajul principal este in oras si suburbii, unde chiar economiseste combustibil.

Caroserie, dimensiuni si tren de rulare

Ca dimensiuni, RAV4 din aceasta generatie este deja mai aproape de un crossover mediu practic decat de „compactul” in sensul vechi. Lungimea este 4 660,9 mm, latimea — 1 844,0 mm fara oglinzi, inaltimea — 1 673,9 mm fara bare longitudinale sau 1 704,3 mm cu bare longitudinale, ampatament — 2 659,4 mm.

Garda la sol depinde de versiune: 155 mm la variantele de baza pe benzina, 165 mm la Adventure, 178 mm la hibridele LE/XLE si 188 mm la Hybrid SE. Volumul portbagajului variaza si el: 1 087 l in spatele randului doi si 2 078 l cu randul doi rabatat la versiunile pe benzina, 1 008 l si 1 999 l la hibride.

Trenul de rulare este setat pentru confortul de zi cu zi, nu pentru sportivitate. Pe drum bun este un plus, dar pe roti de 18 inci suspensia poate parea mai rigida, iar la viteza se aud bine anvelopele si vantul.

ParametruBenzinaHibrid
Lungime4 660,9 mm
Latime1 844,0 mm
Inaltime1 673,9–1 704,3 mm
Ampatament2 659,4 mm
Garda la sol155–165 mm in functie de versiune178–188 mm in functie de versiune
Portbagaj1 087 / 2 078 l1 008 / 1 999 l

Interior, confort si siguranta

La interior, punctul forte al lui RAV4 este in primul rand caracterul practic. Ai spatiu suficient pentru pasageri, ergonomie clara si un portbagaj pe care chiar il folosesti, nu doar il lauzi in brosura. Pentru o familie, asta conteaza mai mult decat elementele decorative de finisare.

Si siguranta a evoluat. In 2018, pachetul TSS-P a devenit standard, incluzand PCS cu detectarea pietonilor, Lane Departure Alert with Steering Assist, Automatic High Beams si Dynamic Radar Cruise Control. Pentru piata de masini rulate, este un plus important daca vrei un set de baza de sisteme active fara costuri suplimentare.

In acelasi timp, evaluarile de siguranta depind de an si de configuratia concreta a iluminarii. Pentru o parte din versiunile din 2018 ratingul a fost mai bun, in timp ce modelele timpurii din 2013 au avut rezultate mai slabe in anumite scenarii de impact.

Utilizare de zi cu zi

In condusul zilnic, RAV4 este comoda prin faptul ca nu cere acomodare. Pozitia la volan este inalta, vizibilitatea e buna, portbagajul e mare, iar rezervorul de 60,2 l la versiunile pe benzina ofera o autonomie decenta. La hibrid rezervorul este mai mic — 56,0 l, dar consumul este mai redus.

Conform datelor oficiale, versiunile pe benzina consuma aproximativ 9,8–10,7 l/100 km in oras, 7,6–8,4 l/100 km pe autostrada si 9,0–9,8 l/100 km in regim mixt, in functie de tractiune si echipare. Hibridul are oficial 6,9–7,8 l/100 km in functie de an si ciclu. In viata reala, consumul depinde mult de anvelope, clima si stilul de condus.

Raza de bracaj este 10,6 m pe roti de 17 inci si 11,2 m pe roti de 18 inci — nu e un record, dar e suficient pentru oras. Capacitatea de remorcare difera si ea: de la 680 kg la versiunile de baza pe benzina pana la 1 315 kg la Adventure AWD; la hibride — pana la 794 kg.

Puncte forte si puncte slabe

PlusuriMinusuri
Habitaclu mare si portbagaj foarte practicDinamica fara rezerva, depasirile se fac cu reticenta
Tehnica simpla si usor de intelesZgomot de anvelope si vant la viteza
Hibridul este mai economic in orasAnii timpurii 2013–2014 au avut plangeri legate de functionarea cutiei
Pachet de siguranta puternic in 2018Pe roti de 18 inci suspensia este mai rigida
Multe accesorii originaleExista un recall important la baterie pentru o parte dintre masini

Din perspectiva proprietarului, principalul avantaj al lui RAV4 este previzibilitatea. Masina nu te obliga sa te adaptezi constant la caracterul ei. Dar daca astepti un interior silentios, emotie sau o suspensie foarte moale, mai bine te uiti la alte modele.

Separat, merita sa tii minte masinile timpurii din 2013–2014: s-au intalnit plangeri despre pauze intre trepte, tremurat al convertizorului de cuplu si cautarea treptei la urcari. Asta nu inseamna ca fiecare exemplar are probleme, dar o diagnosticare inainte de cumparare este obligatorie.

Tuning si accesorii

La aceasta generatie, baza este puternica nu atat pe tuning, cat pe accesorii. Toyota oferea traverse pentru bare longitudinale, running boards, aparatori de noroi, covorase pentru portbagaj, cargo tray, cargo net hammock, protectie pentru prag si bara, remote engine starter. Pentru un proprietar practic, asta este mai valoros decat modificarile decorative.

Daca ne uitam la schimbari care chiar au sens, nu este vorba de „body kit”, ci de lucruri utile: organizare in portbagaj, protectie pentru vopseaua caroseriei, traverse pentru cutie de plafon si completari mici. Pentru cei care planuiesc sa foloseasca masina ca transport de familie, acesta este cel mai rational mod de abordare. Mai multe detalii vezi in selectia pentru RAV4.

Concluzie

Toyota RAV4 2013–2018 este un crossover practic pentru cei care au nevoie de spatiu, un portbagaj incapator si o utilizare calma, fara surprize inutile. Versiunea pe benzina este pentru cei care vor tehnica simpla, iar hibridul — pentru cei care circula mult in oras si sunt dispusi sa plateasca mai mult la inceput pentru un consum mai mic.

Daca vrei dinamica vioaie, liniste la viteza sau o suspensie moale, RAV4 nu te va convinge. Dar ca crossover de familie cu lichiditate buna, o alegere larga de versiuni si o logica clara a detinerii, arata foarte convingator. Inainte de cumparare, merita verificat istoricul masinii, starea cutiei la primele versiuni pe benzina si existenta campaniilor de recall.

Avantaje și dezavantaje
✔La RAV4 din această generație, habitaclul este mare și portbagajul este cu adevărat încăpător, astfel încât este comodă pentru familie, deplasări cu copiii și transportul lucrurilor. Practicitatea aici contează mai mult decât aspectul decorativ.
✔Tehnica este destul de simplă și clară: în versiunile pe benzină este folosit un motor de 2,5 litri cu un automat cu 6 trepte, fără soluții complicate. Asta simplifică utilizarea zilnică și întreținerea.
✔Versiunea hibridă este vizibil mai economică în regim urban, mai ales în ambuteiaje și la drumuri scurte. Pentru cei care conduc mult prin oraș, acesta este un avantaj practic.
✔În 2018, standard a devenit pachetul TSS-P cu PCS, controlul benzii, fază lungă automată și cruise control adaptiv. Pentru piața second-hand, acesta este un argument puternic în favoarea mașinilor mai târzii.
✔Pentru model este disponibilă o gamă largă de accesorii originale, inclusiv bare transversale, covorașe pentru portbagaj, protecții pentru praguri și bară de protecție. Asta ajută la adaptarea mașinii pentru sarcinile zilnice fără tuning complicat.
✘Dinamică în RAV4 este liniștită, fără rezerve pentru accelerații bruște, așa că depășirile se fac fără prea mult chef. Dacă ai nevoie de o reacție vie la accelerație, această mașină te poate dezamăgi.
✘Pe autostradă se aud bine zgomotul anvelopelor și al vântului, așa că nu putem spune că habitaclul este silențios. Acest lucru este deosebit de vizibil la viteză.
✘Primele mașini pe benzină din 2013–2014 au avut reclamații privind pauzele între trepte, vibrațiile convertizorului de cuplu și căutarea treptei la urcări. Înainte de cumpărare, astfel de versiuni trebuie verificate deosebit de atent.
✘Pe roțile de 18 inch, suspensia devine mai rigidă, ceea ce reduce confortul pe denivelări. Adică setările șasiului nu sunt întotdeauna la fel de confortabile pentru toate versiunile.

Shipping to EU

En-gros și cu amănuntul

Propriul depozit

Autentificare pe site
Кредит
Покупка частинами monobank

Опис продукту

  1. Наявність кредитної картки від Монобанку
  2. Доступний кредитний ліміт за сервісом "Покупка частинами monobank"
  3. Перший платіж буде списаний у день оформлення

Подарунки не надаються при оформленні покупки у кредит під 0,01% або при покупці частинами.

Comanda de apel
Anunță-mă când este disponibil